2013 işsizlik maaşı ne zaman kesilir ?

24 Kasım 2013 — Leave a comment

Ali bey, işsizlik maaşı aldım. Kaç ay maaş alınıyor. Ben 7 ay maaş aldım bunda bir yanlışlık varmıdır. Kkomşumuzun söylemi ile kendiside 7 ay maaş aldı ve maaşın son ayından 1 ay sonra kendisine mahkeme kağıdı gelmiş.

‘Fazladan maaş aldınız geri olarak 1500 tl ödeme yapmanız gerekmektedir’ diye dava açılmış. Şu an kendisi 1500 TL’yi taksitli ödeme yapıyormuş. Bununla ilgili bana bilgi
verirmisiniz. Bende 7 ay aldım. Acaba bana da dava açılırmı?

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALAN İŞE GİRERSE ÖDENEK ALAMAZ

işsizlik maaşı ne zaman kesilirCEVAP:
Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;

a) 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

b) 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

c) 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

Süre ile işsizlik ödeneği verilir. Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkıdır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, 4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesine göre onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçemez.

İşe girdiği an da ödenek kesilir, olayda büyük ihtimalle işe girdiği halde ödenek alan kişiyle alakalıdır. Siz de işe girip çıktıysanız artık ödenek alma hakkınız yok. İşe girmediyseniz sorunsuz alabilrisiniz.


Diğer İşsizlik Ödeneği Nasıl Hesaplanır ? işkur iş ilanımızda Işsizlik ödeneği, Işsizlik ödeneği Almanın şartları ve Işsizlik ödeneğinin Tutarı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google'dan Gelen Aramalar:
ise girince iskura ne zaman haber verilir,işkurdan alacağım maaş,işsizlik maaşı meslek,Issızlık maası ne zaman kesılır

Guest

Posts

No Comments

Be the first to start the conversation.

Bir Cevap Yazın

*

Text formatting is available via select HTML. <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>